Ocenění Ústavu konstruování

Ocenění studenti a zaměstnanci Ústavu konstruování

  • 2018 - 2016

    2018

    Ocenění časopisu Tribology Online za nejlepší článek

    • Ing. Petr Šperka, Ph.D., prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D., prof. Ing. Ivan Křupka, Ph.D., prestižní ocenění časopisu Tribology Online za článek Prediction of Shallow Indentation Effects in a Rolling-Sliding EHL Contact Based on Amplitude Attenuation Theory, který byl vyhodnocen jako nejlepší vědecká práce roku 2017. Článek se zabývá predikcí tloušťky mazacího filmu v elastohydrodynamických kontaktech třecích povrchů narušených mělkým vtiskem.

    Cena prof. Valenty a prof. Čiháka v oboru biomechaniky za rok 2017

    • Ing. Pavel Hekrle, ocenění v soutěži o nejlepší diplomovou práci v oblasti biomechaniky, diplomová práce: Vliv složení synoviální kapaliny a topografie třecích povrchů na mazání kloubních náhrad. Cenu každoročně uděluje Nadační fond pro biomechaniku člověka pod vedením prof. Ing. Svatavy Konvičkové, CSc. Náš absolvent Ing. Pavel Hekrle získal ocenění za nejlepší diplomovou práci v oblasti biomechaniky. Pod vedením doc. Ing. Martina Vrbky, Ph.D. pracoval Pavel na tématu Vliv složení synoviální kapaliny a topografie třecích povrchů na mazání́ kloubních náhrad.

    Zlatá medaile MSV 2018 za inovaci prokazatelně vzniklou ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi

    • prof. RNDr. Ing. Josef Nevrlý, CSc., ocenění uděleno za elektrohydraulické minirypadlo (Miniexkavátor E192E bezemisní) se sofistikovaným řízením spotřeby energie, umožňující práci na jedno nabití pod dobu 7 hodin i v uzavřených prostorách. Jedná se o výsledek společného vývoje VUT v Brně a Bosch Rexroth spol.

    Cena průmyslového podniku

    • Ing. Jan Stifter, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Experimentální studium nestabilit mazacího filmu kluzného ložiska“ (Honeywell, spol. s r.o.)
    • Ing. Petr Vítek, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Návrh pístní skupiny rychlého magnetoreologického tlumiče s využitím technologie selective laser melting“ (Robert Bosch, spol. s r.o.)
    • Ing. Richard Martin Tekel´, absolvent BS oboru Základy strojního inženýrství, bakalářská práce „Konstrukce chladící vložky vstřikovací formy pro výrobu technologií SLM“ (ŽĎAS, a.s.)

    III. mezinárodní bienále studentského designu Design.s

    • Darina Zelenitca, Tavná lepící pistole, Cena rektora VUT v Brně
    • Martin Krčma, Elektrický cestovní motocykl na elektrický pohon, Cena děkana FSI VUT v Brně



    2017

    Medaile Alfreda E. Hunta

    • Ing. Petr Šperka, Ph.D., prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D., prof. Ing. Ivan Křupka, Ph.D., za vědeckou práci Experimental Study of Roughness Effect in a Rolling–Sliding EHL Contact. Part I: Roughness Deformation získali vědci pamětní medaili Alfreda E. Hunta za nejvýznamnější publikaci roku v oblasti tribologie. Cenu uděluje každoročně Society of Tribologists and Lubrication Engineers (STLE), která zastřešuje vědce z tohoto oboru na celém světě.

    Pamětní medaile VUT v Brně

    • Ing. Matúš Ranuša, tým pneumobil

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Martin Gášek, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Návrh olejového čerpadla přídavného převodu vozidla Tatra T158“
    • Ing. Rušar Filip, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Univerzální úsťové zařízení na útočnou pušku“

    Cena průmyslového podniku

    • Ing. Daniel Kvarda, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vliv složení modifikátorů tření na trakci v kontaktu kola a kolejnice“ (Honeywell, spol. s r.o.)
    • Ing. Tomáš Strmiska, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Návrh magnetického obvodu rychlého magnetoreologického tlumiče bez použití feritů“ (Robert Bosch, spol. s r.o.)

    Národní cena za studentský design

    • Alena Smrčková, Kardiologická gama kamera Cardigamm, Excelentní studentský design
    • Dominik Tomčík, Autonomní zemědělský kombajn, Dobrý studentský design


    2016

    Red Dot Design Award

    • Bc. Matúš Chlpek, Řada dalekohledů Athlon Midas, Product design

    Stříbrná medaile VUT v Brně

    • Prof. Motohiro Kaneta

    Cena rektora VUT v Brně

    • Ing. David Nečas, Ph.D.
    • Bc. Jaroslav List

    Pamětní medaile VUT v Brně

    • doc. Ing. Ivan Mazůrek, CSc.

    Zlaté medaile FSI (k 115. výročí založení Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně)

    • Prof. Motohiro Kaneta

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Hana Malátková, absolventka MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design protézy dolní končetiny pro děti“
    • Bc. Miroslav Ďuriš, absolvent BS oboru Základy strojního inženýrství, bakalářská práce „Návrh programu pro dekódování vzoru u 3D skeneru s proužkovou projekcí“

    Cena průmyslového podniku

    • Ing. Petr Kučera, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce a realizace zařízení pro testování kluzných ložisek“ (Eaton Elektrotechnika s.r.o.)

    Talent Designu 2016

    • Radim Horáček, Traktor Haart Spectre, 1. místo v kategorii Průmyslový design
    • Markéta Brávková, Kojenecký inkubátor Incu.wee, 2. místo v kategorii Produktový design

    II. mezinárodní bienále studentského designu Design.s

    • Šimon Řihánek, Tramvaj, Cena rektora VUT v Brně
    • Dominika Kasarová, Dětská edukativní hračka Olii, Cena Design Vision
    • Radek Mička, Vize horizontálního frézovacího a vyvrtávacího stroje De Futuro Mill, Cena ředitele ÚK FSI VUT v Brně

  • 2015 - 2011

    2015

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Markéta Brávková, absolventka MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design novorozeneckého inkubátoru“
    • Ing. Radek Cagaš, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce dokončovacího stroje pro valivé elementy ložisek“
    • Ing. Jakub Maca, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design elektrického skútru do městského prostředí“
    • Ing. Jan Vítek, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design městského elektromobilu“
    • Ing. Jan Bartošík, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vliv velikosti hlavice na procesy tření a mazání v TEP kyčle“

    Národní cena za studentský design

    • Radim Horáček, Traktor Haart Spectre, Cena ředitele ÚK FSI VUT v Brně

    3M Innovation Award

    • Ing. David Nečas, Ph.D.
    • Charlota Blunárová, Košík na kolo


    2014

    Red Dot Design Award

    • Ing. Gabriela Ronzová, výpočetní tomograf Shelltec, Design Concept

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Martin Machatka, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Experimentální výzkum pískování v kontaktu kola a kolejnice“
    • Ing. Radek Vrána, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Návrh porézních struktur pro aditivní výrobu technologií selective laser melting“

    Talent Designu 2014

    • Richard Sovják, Samochodný postřikovač Sprayon, 2. místo v kategorii Průmyslový design
    • Charlota Blunárová, Zvýrazňovací fixy Centropen, 2. místo v kategorii Produktový design
    • Lukáš Oujezdský, Design zásahové požární přilby, 3. místo v kategorii Průmyslový design

    I. mezinárodní bienále studentského designu Design.s

    • Charlota Blunárová, Zvýrazňovací fixy Centropen, Cena Karla Kobosila
    • David Semrád, Vodní skůtr, Cena ředitele ÚK FSI VUT v Brně
    • Tomáš Blaha, Svítidlo Nyeusi, Cena společnosti Design Vision

    Zlatá pecka 2014

    • Jakub Maca, Being Safe at Home

    Preciosa Mistr křišťálu 2014

    • Marek Holováč, Stropní svítidlo Acka, Cena České sklářské společnosti + Cena organizátorů


    2013

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. Radovan Galas, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce experimentálního zařízení pro studium pískování kolejových vozidel“

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Radovan Galas, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce experimentálního zařízení pro studium pískování kolejových vozidel“
    • Ing. Lukáš Skalický, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vysokotlaký viskozimetr“
    • Ing. Tomáš Paclík, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce transtibiální protézy s využitím aditivní technologie výroby“
    • Ing. Martin Kopecký, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vysokotlaký viskozimetr“
    • Ing. David Semrád, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design vodního skútru“
    • Ing. Gabriela Ronzová, absolventka MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design počítačového tomografu“

    Cena Josefa Hlávky

    • Ing. Lukáš Skalický, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vysokotlaký viskozimetr“

    Talent designu 2013

    • Gabriela Ronzová, Výpočetní tomograf Shelltec, 3. místo v kategorii Průmyslový design
    • Tomáš Paclík, Přepravník dřeva s ručním ovládáním, 2. místo v kategorii Průmyslový design + Cena společnosti Roko-Motor s.r.o.
    • Jan Blatoň, Záchranářská helikoptéra Cyberfly, Cena společnosti Roko-Motor s.r.o.
    • Jakub Šabršula, Elektrický nádražní vozík Rhino, Cena rektora UTB

    Dobrý studentský design 2013

    • Karel Povolný, Komunální čistící vozidlo
    • Hynek Svatoš, Nízkoprofilový nakladač


    2012

    Cena rektora VUT v Brně

    • Ing. Martin Mikula
    • Ing. Michal Stodolák

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Hynek Svatoš, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design nízkoprofilového nakladače“
    • Ing. David Machýček, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce bioinkubátoru pro transport buněčných kultur“
    • Ing. Dalibor Bosák, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Mapování tloušťky mazacího filmu u náhrad velkých kloubů člověka“
    • Ing. Václav Juříček, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vzpřimovací elektrický invalidní vozík“

    Talent Designu 2012

    • Richard Sovják, Dobíjecí stanice pro elektromobil, 1. místo v kategorii Průmyslový design
    • David Škaroupka, Vize jednomístného vozidla Mobility Element, 3. místo v kategorii Průmyslový design

    Copper and the Home 2012 contest

    • Jan Hřebíček, Dveřní klika Ultimo, Čestné ocenění


    2011

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. David Košťál, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Studium utváření mazacích filmů za podmínek nedostatečného zásobování kontaktu mazivem“

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. David Krejčí, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce dvouosého solárního trackeru“
    • Ing. Petr Podhorský, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Návrh pneumobilu s pneumatickým pohonem“
    • Ing. David Košťál, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Studium utváření mazacích filmů za podmínek nedostatečného zásobování kontaktu mazivem“
    • Ing. Vojtěch Sojka, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design městského elektrokola“
    • Ing. Jakub Havránek, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design podtlakového chodícího pásu“
    • Ing. Jakub Marek, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Simulátor Hertzova kontaktu“

    Národní cena za studentský design 2011

    • Jakub Novák, Karavan Odorico Pordennone, Excelentní studentský design

    Talent Designu 2011

    • Jakub Novák, Karavan Odorico Pordennone, Zvláštní cena mezinárodní poroty + Cena předsedy představenstva WLG Invest, a.s. + Cena společnosti Roko-Motor s.r.o.
    • David Rajchl, Vana pro hendikepované Airbath, Cena ing. Zdeňka Jüngera + Zvláštní cena mezinárodní poroty

  • 2010 - 2006

    2010

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. Martin Poledno, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce "Návrh letadlové energetické jednotky"

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Magda Rozehnalová, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design totální stanice“
    • Ing. Pavel Kovář, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Vertikální česle“
    • Ing. Katarína Multáňová, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design vstrekovacieho lisu“
    • Ing. Pavel Kala, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce semimobilního třídícího zařízení na štěrkopísek“
    • Ing. Jakub Novák, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design obytného přívěsu“

    Talent designu 2010

    • Veronika Záleská, Stolní svítidlo Steccato, Čestné uznání + Cena společnosti Eurogalaxie
    • Marta Slívová, Stojanové svítidlo La Arpe, Čestné uznání

    Zebra 2010

    • David Rajchl, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Gold Prize
    • Martin Mahdal, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Bronze Prize

    BIO 22 Lublaň

    • David Rajchl, Vana pro hendikepované Airbath, BIO Quality Concept Award


    2009

    Maurice Godet Award

    • Ing. Petr Šperka, cena pro mladého vědce za nejlepší prezentaci a článek na 36th Leeds Lyon Symposium on Tribology 2009, Lyon, Francie

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. Jan Finsterle, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design kabiny speciálního zásahového vozidla“

    Cena rektora VUT v Brně

    • Ing. Petr Šperka

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Jakub Lekeš, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design vyhlídkového plavidla“
    • Ing. Milan Omasta, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Pevnostní analýza protézy dolní končetiny“
    • Ing. Jan Rytíř, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design automatické sekačky na trávu“
    • Ing. Tomáš Gayer, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce rámu lehokola“
    • Ing. Martin Strnad, absolvent MS oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design víceúčelového terénního vozidla“
    • Ing. Jiří Peslar, absolvent MS oboru Konstrukční inženýrství, diplomová práce „Konstrukce peristaltického čerpadla“

    Grand Prix Mobitex

    • Vendula Petrová, Sada kuchyňských spotřebičů, Cena za technologický pokrok

    Jump the Gap 2009 Roca

    • Petr Kubík, Vana s proměnlivým objemem, vítěz českého kola / design

    Electrolux Desig Laboratory 2009

    • Martin Miklica, Robotický zahradník pro Mars Le Petite Prince, Postup mezi 7 finalistů

    Zebra 2009

    • Iva Hopfingerová, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Silver Prize
    • Katarína Multáňová, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Bronze Prize
    • Roman Čípek, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Bronze Prize
    • Dana Bečicová, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, President Prize
    • Jakub Novák, Design sady propisovacích tužek a popisovačů, Highlight Prize


    2008

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. Aleš Volek, absolvent oboru Aplikovaná mechanika – Počítačová podpora konstruování, diplomová práce "Metodika ustavení souřadného systému pro optické měřicí zařízení Pontos".

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Petr Fučík, absolvent oboru Aplikovaná mechanika – Počítačová podpora konstruování, diplomová práce „Vyhrnovací dopravník kalového sila“
    • Ing. David Bajer, absolvent oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design domácího kina“

    MID Design (Intel)

    • Petr Kubík, Víceúčelové mobilní komunikační zařízení, 1. místo
    • Jakub Lekeš, Víceúčelové mobilní komunikační zařízení, Zvláštní cena
    • Petra Matyščáková, Víceúčelové mobilní komunikační zařízení, hlavní cena za design od hlasující veřejnosti


    2007

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Petr Šperka, absolvent oboru Aplikovaná mechanika – Počítačová podpora konstruování, diplomová práce „3D optický profilometr pro mapování inženýrských povrchů“
    • Ing. Jakub Roupec, absolvent oboru Aplikovaná mechanika – Počítačová podpora konstruování, diplomová práce „Zařízení pro vakuové lití do silikonových forem“

    Red Dot Award

    • Jiří Kubec, Autojeřáb Linx, Concept

    Vynikající studentský design 2007

    • Pavel Čoupek, Osobní helikoptéra
    • Tomáš Říha, Automobil - trojkolka

    Dobrý studentský design 2007

    • Jakub Lekeš, Kontejnery na třídění domácího odpadu


    2006

    Stříbrná medaile VUT v Brně

    • Ing. Pavel Svoboda, CSc.

    Coram Sustainable Design Award

    • Michal Fitřík, Solar Spring, 2. cena

    Vynikající studentský design 2006

    • Ondřej Slavík, Obytné plavidlo

    Dobrý studentský design 2006

    • Michal Holokáč, Rekreační katamaran
    • Barbora Zapletalová, Tramvaj

    Canon Design Contest, 2006

    • Petr Fiala, Propagační předměty pro tiskárny PIXMA, 1. místo

    Trieste Contemporanea Glassdressing

    • Martin Nečas, Skleněný šperk, Beba prize

  • 2005 - 2001

    2005

    Cena Nadace Preciosa

    • Ing. Marek Mančík, absolvent oboru Aplikovaná mechanika – Počítačová podpora konstruování, diplomová práce „Metodika návrhu světlometu v systému CATIA V5“

    Cena děkana FSI VUT v Brně

    • Ing. Kateřina Weidingerová, absolventka oboru Průmyslový design ve strojírenství, diplomová práce „Design terapeutického laseru“

    Dobrý studentský design 2005

    • Michal Holokáč, Obytná buňka

    Whirpool Design 2005

    • Josef Kubíček, Vestavná třídveřová chladnička, 2. cena

    Etavize 2005

    • Hana Krystynová, Vendula Petrová, Sada domácích elektrospotřebičů, 2. cena

    Michelin Challenge Design 2005

    • Michal Červa, Vize sportovního automobilu, 2. cena (1. cena nebyla udělena)

    Mladý obal 2005

    • Michal Červa, Vladimír Haltof, Obal na CD, Cena poroty


    2004

    Dobrý design 2004

    • Michal Páca, Trvale obytný automobil
    • Štěpán Jílek, Chodítko

    Mladý obal 2004

    • Jiří Oubělický, Světlo Glow-Worm, 3. místo v kategorii Mladí designéři do 30 let


    2003

    Vynikající design 2003

    • David Jurda, Traktor budoucnosti
    • Eva Moravcová, Porodní postel
    • Jaroslav Nachtigall, Mobilní prezentační sestava

    Dobrý design 2003

    • Pavel Zákravský, Vrtací souprava Prince

    Mladý obal 2003

    • Petr Korecký, Obal na úspornou žárovku, 3. místo v kategorii Vysoké školy


    2002

    Vynikající design 2002

    • Dušan Jargaš, Ruční invalidní vozík

    Dobrý design 2002

    • Petr Pospíšil, Domácí PC server
    • Bohumil Novotný, lehký terénní nákladní

    Mladý obal 2002

    • Petr Korecký, Desky s rohovými kryty, Zvláštní cena ředitele Design centra ČR


    2001

    Úsporná svítidla Design centra ČR

    • Pavel Jílek, Interiérová svítidla, Zvláštní cena v kategorii ELI

  • 2000 - 1995

    2000

    Vynikající design 2000

    • Jiří Janíček, Automat na výdej hotových jídel

    Dobrý design 2000

    • Viktor Šašinka, Kabina pro lékařské účely BIR


    1998

    Cena Josefa Hlávky

    • Miroslav Jaskmanicki, Terénní vozidlo „Off Road” (ve spolupráci s a. s. Škoda Auto)

    Dobrý design 98

    • Ondřej Kroupa, Osobní hydraulický výtah, Vybráno Design centrem ČR
    • Pavel Rybníček, Rovinná bruska BPH 2000 (ve spolupráci s a. s. Zbrojovka Brno), Vybráno Design centrem ČR


    1997

    Dobrý design 97

    • Marián Lednický, Dentální rentgen, Vybráno Design centrem ČR


    1996

    Vynikající design 96

    • Přemysl Svoboda, Studie motocyklu Dudek, Vybráno Design centrem ČR

    Vynikající design 96

    • Jaromír Čech, Motocykl Teenage, Vybráno Design centrem ČR


    1995

    Autodesign 95

    • Miroslav Jaskmanicki, Sportovní automobil, 2. cena (1. cena nebyla udělena) + zvláštní cena Design centra ČR pro autora do 35 let v mezinárodní soutěži

    Dobrý design 95

    • Lukáš Klika, Zemědělský kolový traktor (ve spolupráci s a. s. Zetor), Vybráno Design centrem ČR
    • Pavel Rybníček, Design manuál Apply, Vybráno Design centrem ČR